VÝCVIK PSŮ

Základní výcvik, lovecký výcvik, výstavní handling


Pes provází člověka už po opravdu hodně dlouhou dobu. Psi se museli během této doby naučit přizpůsobovat řadě kultur a životních stylů, plnit nejrůznější úkoly a zastávat v životech lidí nejrůznější role od nekompromisních služebních psů, psů loveckých, až po domácí mazlíčky. Ať už má každý svého psa z jakéhokoli důvodu, vždy od něj očekává určitou míru "poslušnosti", tedy přizpůsobení danému životnímu stylu a prostředí. 

Je nutné si ale uvědomit, že pes je zvíře, nikoli člověk. I z naší strany musí přijít dodržování určitých pravidel, aby mohlo vše fungovat tak, jak si asi každý při pořízení psa představuje. 

Když se štěně narodí, neví nic o tom, jakou roli bude v životě zastávat a co se od něj bude očekávat. Vše se musí během relativně krátké doby naučit, aby byli všichni zúčastněni co nejspokojenější. Někdy ale přicházejí chvilky vzájemného neporozumění, což může vyústit až v opravdu velký problém. Proto je dobré jasně, srozumitelně, ale hlavně citlivě, postupně nastavovat vzájemná pravidla pro soužití člověka se psem. Ideálně od útlého věku psa. Dá se samozřejmě pracovat i se psy staršími, i když je to zpravidla běh na delší trať... Každopádně lepší začít později než nikdy :-)

Co se u nás tedy můžete se svým psem naučit?

V našem centru nabízím možnost individuálního základního výcviku, kdy se pes postupně učí nejrůznějším dovednostem pro pohodové soužití s člověkem. Od nejzákladnějších povelů až po práci v náročných podmínkách, jako je ruch města, velké skupiny lidí a jiných psů apod. Je možné naučit psa nejrůznějším trikům nebo základům agility, které vám velmi zjednoduší pozdější výcvik.

Dále se také ráda podělím o své mnohaleté zkušenosti s výcvikem loveckých psů. Je možné se domluvit s pomocí při přípravě k loveckým zkouškám, po domluvě je možný také výcvik bez majitele s předvedením psa na zkouškách.

Výstavní handling je další oblast výcviku, kterou v našem centru můžete zdokonalit nebo se naučit. Dozvíte se jak sebe a svého psa připravit na výstavu a jak na ní co nejlépe uspět.

Výcvik se mnou probíhá na principu pozitivního upevňování, žádné nátlakové techniky se u nás nenaučíte.