REKONDIČNÍ MASÁŽE PSŮ

Navíc možnost ošetření trigger points

Tak jako nám lidem prospívají masáže, ať jsme sportovci nebo ne, podobné je to i u psů. Obzvlášť ale, pokud klademe na naše psy zvýšené nároky a intenzivně s nimi pracujeme v rámci sportu nebo výcviku, je důležité jim alespoň občas, ideálně ale pravidelně, dopřát masáž pro uvolnění svalového napětí, bolesti i jen kvůli relaxaci. 

Jako doplněk k masáži je možné provést ošetření trigger points, tedy tzv. spušťových bodů. To jsou "zatuhlá" místa ve svalech způsobující bolestivé reakce, omezení pohybu a z dlouhodobého hlediska mohou vyústit v nevratné poškození svalů lokálními změnami jejich struktury. Správným ošetřením je možné se těchto spoušťových bodů do určité míry zbavit a udržet tak svaly plně funkční až do vyššího věku zvířete. 

Masáže by se dle mého názoru měly stát samozřejmou součástí života sportovně využívaných psů. Často jsou dnes na soutěžích k vidění psi se zjevnými problémy s pohybovým aparátem, špatně skáčou, shazují laťky, mění se jim styl skoku, nejsou ochotni dodržovat předepsané figury, nosit těžší aporty apod. Pokud nejsou prokazatelné ortopedické či neurologické problémy, může se jednat prostě "jen" o bolest svalů, namožené vazy atd. Pokud se ale situace neřeší, časem může dojít k zafixování nežádoucích pohybových vzorců, které je pak těžké odstranit. Nehledě na možný vznik trvalých změn ve tkáních.

Masáž trvá přibližně 60-90 minut, v závislosti na ochotě psa spolupracovat. K masáži je možné použít masážní oleje nebo emulze pro lepší prokrvení svalů, urychlení regenerace svalů po námaze. V tom případě je možné po masáži u nás psa vykoupat a vysušit. Nicméně používané přípravky (VeterCann nebo přírodní bylinné oleje) srst nemastí.

Masáž je obvykle psy velmi dobře snášena a rádi se na ni vracejí. 

Na masáž doporučuji si vzít vlastní deku, psům to pomáhá cítit se při terapii uvolněně.