Cvičení s mladým psem - ano či ne?

01.04.2020


SPOLEČNÉ FAKTORY ZRANĚNÍ ŠTĚŇAT A MLADÝCH PSŮ

- NENÍ TO JEN O LOKTECH A KYČLÍCH

Faktor 1 - RŮST

Kostra psa se skládá z více než 300 kostí. Každá kost má své růstové zóny, některé kosti jich mají, v závislosti na tvaru kosti, až pět. To znamená, že přibližně 700 růstových destiček musí správně dozrát a uzavřít se v těle každého štěněte během růstu, aby mu jeho kosterní aparát mohl správně sloužit po celý život.

Věděli jste, že hlavní klouby v těle se skládají z několika kostí, které mají několik růstových zón, přičemž tyto se neuzavírají v jedné chvíli? Je to tak. Dalším zádrhelem je i to, že zatímco během dospívání štěněte v mladého psa neroste jen kostra, ale zároveň také svaly, šlachy a vazy. Tyto měkké tkáně ovšem nerostou rovnoměrně s kostmi, na které jsou napojeny. To znamená, že během růstu dochází k "souboji" rostoucích měkkých tkání s rostoucími kostmi. Tento asymetrický vývoj vede k tomu, co asi všichni známe, a to, že tělo rostoucího psa může být do věku 18 až 24 měsíců poněkud nesouměrné.

Na níže uvedených obrázcích je možné vidět, jak dle nejnovějších výzkumů probíhá uzavírání růstových zón v jednotlivých tělesných partiích.


Co to tedy v reálu znamená pro naše štěňata a mladé psy?

Důležité je si uvědomit, že růst znamená spoustu nerovnovážných stavů v pohybovém aparátu, což je živná půda pro vznik zranění!

Klouby jsou velmi nestabilní, dokud nejsou uzavřeny růstové zóny obou kostí tvořících kloub. Vezměme si například ramenní kloub. Dokud pažní kost a lopatka nemají ukončen růst (přibližně v 10 měsících věku), síla tricepsu, deltového svalu a svalů ramene působí v pohybu na přední končetinu (běh, skákání, točení a brždění), což může poškozovat nové buňky rostoucích kostí. Je důležité vědět, že pes nemá strukturální stabilitu danou přítomností kulového ramenního kloubu jako člověk. Také nemá klíční kost a přední končetina je k axiálnímu skeletonu (páteř a hrudní koš) funkčně připojena pouze měkkými tkáněmi - svaly a šlachami.

Další velmi podceňovanou oblastí na psím těle je spojení svalu illiopsoas s páteřními obratli. Růstové zóny páteřních obratlů se uzavírají až do přibližně 18 měsíců a horní část pánve dokonce až do 24 měsíců!

Proč je toto tak důležité vědět? Svaly skupiny illiopsoas neboli svaly ve slabinách (pro představu, kde se tento sval nachází - u hospodářských zvířat se jedná o dobře známou svíčkovou 😊 ) se nachází v nejmobilnější části zad a napojeny jsou na ty části kostry, které ukončují svůj vývoj nejpozději.

Plánování aktivit a cvičení se štěňaty a mladými psy na základě znalostí tělesného vývoje nám může zajistit, aby jejich těla nebyla příliš zatěžována vzhledem k jejich stádiu vývoje a jejich tělo je mohlo v budoucím životě a sportovních aktivitách opravdu podržet.

Faktor 2 - CVIČENÍ

Může být cvičení faktorem způsobující zranění? Úrazy nejsou jen o pádech, skocích nebo přehnaně dlouhých či dalekých procházkách.

Pojďme si říct něco o fyziologických změnách, ke kterým dochází během cvičení a jak vlastně cvičení ovlivňuje svalovou sílu, vytrvalost a flexibilitu. Mějme stále na paměti, že kosti a měkké tkáně nereagují na působící zátěž stejným způsobem. Tím spíše, pokud mluvíme o rostoucím organizmu.

Velmi zjednodušený princip první fyzické reakce těla na cvičení je zvýšené zásobení srdce a svalů krví, aby jim byly poskytnuty živiny potřebné pro zvládnutí zátěžové - stresové situace. Tímto dojde ke zvětšení objemu svalů (jako když houba zvětší svůj objem při absorpci vody), čímž se stávají větší a schopnější. Svaly mohou reagovat velmi rychle a člověk je schopen opravdu brzy pozorovat první změny ve svalovém tonu. Lidé mívají pocit, že je to určitě správně, že má pes viditelně více svalové hmoty.

Ovšem svaly nejsou jediným faktorem, který je potřeba vzít v úvahu. Vazy, vzájemně spojující kosti a šlachy, spojující svaly s kostmi, nejsou schopny reagovat na cvičení tak rychle, jako samotné svaly. To znamená že svaly mohou být díky cvičení vyvinuty více než pojivové tkáně (šlachy a vazy), ve kterých mohou vznikat mikro trhlinky, protože bývají během fyzické aktivity natahovány nad svůj fyziologický limit. Tím štěňátku vznikají ve vazech a šlachách jizvy, které jsou nepružné a oslabují tím jejich funkci.

Toto bývá důvodem, proč štěňata a mladí psi občas kulhají ze zdánlivě neznámého důvodu. Jejich pojivové tkáně jsou přetažené a postupem času vznikají dysbalance, pohyb se stává nevyvážený kvůli vznikajícím kompenzacím, což nakonec může vést ke zranění.

Do šesti měsíců věku by hlavní aktivitou štěněte měla být propriocepční cvičení a cvičení na uvědomění si vlastního těla. Důležité je zapojovat jeho mozek, stimulovat centrální nervovou soustavou řídící koordinaci pohybů. Toto zvýší štěněti sebevědomí a také zlepší jeho schopnost učení. A sníží riziko zranění!

Jedná se o volný překlad článku autorky Racine Hyatt CCFt CCM

Odkaz:

https://www.dogworksfitness.com/single-post/2017/12/28/The-1-and-2-common-injury-factors-for-puppies---and-its-not-just-about-hips-and-elbows?fbclid=IwAR1S44jGYypz4KH4eRowZ_7o50BsT1an9Tb7eTdiiKV9p9i-zTLXo1P3WZM