KONTROLA POHYBOVÉHO APARÁTU

Zejména u sportovních psů je dobré čas od času zkontrolovat, zda se na jejich těle nezačíná projevovat nějaký problém jako následek zátěže při sportu, který by bez náležité péče mohl časem přerůst ve vážný problém a ohrozit tak další sportovní kariéru.

Zdánlivě nenápadná událost, kdy pes uklouzne na mokré trávě, spadne z kladiny, nabourá bočnici apod. může u psa vyvolat reakci pohybového aparátu, kterou ani nemusíme registrovat. Ne vždy pes začne výrazně kulhat, ale v jeho těle se mohou odehrávat bouřlivé reakce - vzniká lokální zánět ve zraněné tkáni, který pomalu a plíživě přeroste ve skutečný problém. A to už bývá obvykle pozdě na snadná řešení. 

Stejně tak během sportovních aktivit pes provádí opakovaně mnoho pro něj nepřirozených pohybů, obvykle na hranici jeho fyzických možností a vznikají mikrotraumata ve tkáních. Bez možnosti odpočinku a regenerace poškozených tkáňových struktur dochází ke kumulativnímu efektu a může dojít k tzv. zátěžovému zranění jako je natržení nebo utržení vazů, šlach či svalů nebo i zlomenině kosti.

Proto je vhodné zejména v době vyšší tréninkové či soutěžní zátěže nechat psa zkontrolovat odborníkem, který je schopný problém identifikovat dříve, než se projeví v plné síle. Stejně tak je určitě dobré znát slabá místa svého psa, která jsou mu dána do vínku ve formě jeho tělesné stavby. Každá odchylka od pomyslného ideálu znamená určité predispozice k úrazům. Naštěstí se s tím dá pracovat a cíleným posílením potenciálně problémových partií je možné rizika minimalizovat. Nejdříve je ale nutné o nich vědět.

Kontrola pohybového aparátu spočívá v analýze tělesné stavby, pohybu, svalové symetrie a celkové kondice, stavu kloubů, vazů, šlach - bolestivost, rozsah pohybu, svalové spasmy, trigger pointy, svalové dysbalance atd. Majitelé odchází se zhodnocením stavu pohybového aparátu a doporučeními pro další péči.

.
.