DOG FITNESS

Dobrá kondice sice není zárukou dobrých výsledků, nicméně je jejich podmínkou. 

Pod pojmem dog fitness si lze v našem pojetí představit systematické cvičení směřující ke zlepšení fyzické kondice psa. 

V dnešní době se ze psích sportů často stává sport vrcholový nebo se od psů minimálně očekávají vrcholové výkony

"Dobrá kondice sice není zárukou dobrých výsledků, nicméně je jejich podmínkou."

U nás trénink dog fitness probíhá dle principů funkčního kondičního tréninku sportovců (conditio = podmínka). Jde tedy o systematické postupné cvičení na rozvoj rovnováhy, síly, rychlosti, vytrvalosti a flexibility. Postupným pozvolným zvyšováním tréninkového zatížení dochází k funkčním, metabolickým, morfologickým a neuromotorickým adaptacím, čímž se pes stává odolnějším, veškeré aktivity vykonává snáz s menším výdejem energie, tělo dokáže zdroje energie lépe a efektivněji využít, svaly jsou silnější, reakce na podněty přicházející z okolí rychlejší. 

Speciálním systematickým cvičením pro zlepšení koordinace pohybů, rovnováhy, síly, vytrvalosti a flexibility perfektně připravíte psa na nadcházející sportovní sezónu, ať už se věnujete jakémukoli sportu.

Cvičení jsou zaměřená na posílení hlubokého stabilizačního systému, uvědomění si vlastního těla, práce s rovnováhou atd. Posilují se samozřejmě také jednotlivé svalové skupiny, zvyšuje se maximální síla svalů pro větší razanci a rychlost. Pracuje se na tréninku vytrvalosti a neméně důležité flexibilitě celého pohybového aparátu. 

Cvičení jsou přizpůsobená věku psa a jeho aktuální kondici. Jiná cvičení jsou vhodná pro mladé štěně, které si potřebuje nejprve osahat svět kolem sebe a připravovat se postupně na kariéru "pouze" psího společníka nebo i vrcholového sportovce bez nadměrného zatížení pohybového aparátu, než pro pro psa zotavujícího se z úrazu, po operaci nebo fenku po štěňatech. Nemluvě o psech, kteří jsou vystavováni vysoké zátěži nebo se na to potřebují připravit. Ať už se má pes věnovat jakémukoli sportu, musí se i mimo své "kolbiště" náležitě připravovat a svou kondici zlepšovat a udržovat, aby dokázal v dnes čím dál tím větší konkurenci obstát. 

U nás naleznete množství možností cvičení se psy na nejrůznějších, nejen balančních, pomůckách, různých površích, kavaletách atd.  Trénink probíhá pod mým vedením, kdy Vám a Vašemu pejskovi ukážu, jaká cvičení jsou vhodná a připravíme tréninkový plán na míru.  

Lekce trvá vždy 60 minut a zahrnuje jak teoretickou, tak praktickou část, aby pejsek vše zvládnul a Vy jste odcházeli plní informací a inspirací  pro domácí cvičení. Pokud má totiž cvičení přinést nějaké ovoce, je potřeba jej provádět alespoň chvilku několikrát týdně. A bez alespoň základních teoretických znalostí můžeme totiž pejskovi nevhodným cvičením dost ublížit.

V rámci dog fitness lekcí Vám také ukážu, jak s pejskem pracovat před cvičením a po cvičení, jak jej správně "rozcvičit" a jak ho po cvičení správně "zchladit" a protáhnout. To vše je velmi důležité pro udržení zdraví, abychom nemuseli po pár letech prohlašovat "Sportem k trvalé invaliditě i u psů" :-)

Prvotní příprava štěňat a mladých psů

  • Propriocepce, základní příprava pro budoucí sportovce, cvičení na balančních pomůckách pro štěňata

Práce na kondici mladých dospělých psů

  • Příprava pro budoucí sportovní kariéru dle konkrétního zaměření/sportu - propriocepce, cvičení na míčích se zaměřením na budování svalového korzetu, kondiční trénink vytrvalosti, cvičení pro rozvoj hbitosti a rychlosti

Práce se sportovně vedenými dospělými psy

  • Rozvoj a udržování fyzické kondice specificky pro daný sport či aktivitu, odbourávání účinku jednostranné nebo nepřiměřené zátěže na pohybový aparát
  • Systematická příprava psa na sportovní výkon, budování kondice - rovnováha, síla, vytrvalost, flexibilita

Práce se psy s potřebou obnovení fyzické kondice - feny po štěňatech, psi po úrazech, operacích, obézní psi atd.

  • Analýza stavu fyzické kondice a individuální plán pro její zlepšení - práce na postupném zlepšení kondice